معرفی کلی تاریخچه برند پوما؟

سهام پوما در تالار مبادلات سهام فرانکفورت و مونیخ در ماه ژانویۀ 1996 ارائه شد و سهام شرکت مادر Proventus Handels AB را به 25 درصد کاهش داد. پوما به سرعت وارد بازار سهام شد و در فهرست برترین بورس های “فرانکفورت” و “آلمان” قرار گرفت،هرچند که پسران رودلف ” ارمین و جرد ” ۷۲ درصد از سهام شرکت پوما را به “کوسا لیبرمن” یک شرکت سوئیسی فروختند و سپس یک شرکت فرانسوی به نام کرینگ با خرید ۲۷ درصد از سهام شرکت پوما سعی کرد این شرکت را از ان خود کند ولی با اینکه خریدار عمده ای از سهام پوما بود نتوانست خواسته اش را عملی کند و پوما همچنان یک شرکت مستقل ماند. PPR گفت که پس از خرید سهم کوچکتر، تملک دوستانهی پوما به ارزش هر سهم ۳۳۰ یورو را عملی میکند. اکنون آدیداس با خرید کنسرن لوازم ورزشی ریبوک می رود تا به مرز ده میلیارد یورو فروش سالانه نزدیک شود.

آدی داسلر با استفاده از اختصار و ترکیب نام خود و نام فامیلی اش بر کارخانه خود نام آدیداس نهاد و برادر کوچکتر نیز بهمین ترتیب نخست نام رودا و سپس پوما را بر کارخانه خود نهاد. البته در همان جام و کمی پیش از آن، کمپانی نایکی اعلام کرد که هیچ قراردادی با بازیکنان و مربیان ایرانی نخواهد داشت و اگر کسی میخواهد از این برند استفاده کند، باید هزینهاش را خودش بپردازد. ایران در جام جهانی 2018 روسیه، با دیگر برند معروف دنیا یعنی آدیداس به میدان رفت؛ ولی هیچ قرارداد اسپانسری در کار نبود و برخلاف عرف، این فدراسیون فوتبال ایران بود که به برند مذکورِ آلمانی پول پرداخت تا لباسها را به تن کند! آنها بعد از جام جهانی اعلام کردند هیچ قراردادی با ایران ندارند و به دلیل تحریمهای اعمالشده حتی همان قرارداد تجاری قبلی را هم که میتوانستند از ایران پول دربیاورند، «هوا» کردند.

آدیداس هم طولی نکشید که در تیم رقیب دیرینهاش بازی کرد. در این میان آدیداس اسپانسر شش تیم است و نایك هشت تیم. و برای اولین بار در تاریخ شرکت پوما اسپانسر تیم ملی برندۀ جام جهانی بود. PUMA هفت فدراسیون فوتبال را در جام جهانی FIFA ™ ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی حمایت می کند ، از جمله تیم های آفریقایی غنا ، کامرون ، ساحل عاج و الجزایر ، در کنار ایتالیا ، سوئیس و اروگوئه. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ شرکت “پوما” (PUMA) که تولیدکننده لباسهای ورزشی در سراسر جهان است، این روزها درگیر نقض قوانین بینالمللی و حقوق بشر است؛ پوما حامی اصلی اتحادیه فوتبال “رژیم کودککش اسرائیل” (IFA) است که شامل تیمهایی در شهرکها غیرقانونی، در سرزمینهای اشغالی فلسطین میشود. حالا در شرایطی که کشور کوچکی مثل قطر که قاعدتا در یکی، دو دهه اخیر با حسرت به پیشرفت فوتبال ایران نگاه کرده، یکی از معتبرترین برندهای دنیا را میپوشد که حاصلش بهرهبردن از کیفیت بالا و در نتیجه کارایی بیشتر در زمین مسابقه است، ایران باید با برند ناشناخته در دنیای فوتبال پا به عرصه جام جهانی بگذارد.

نتیجه شده آنکه کشور کوچکی مانند قطر، یکی از دو غول تجاری دنیای فوتبال را جذب خودش کرده و با بستن قراردادی سفت و سخت، به همکاری با آنها به صورت حرفهای پرداخته است. ادعای میزبانی از تورنمنتهای بزرگ با توجه به زیرساختهای موجود در ایران، توقع زیادی است؛ ولی ورزش ایران، بهویژه فوتبالش، در جزئیترین مسائل هم از دنیای روز فوتبال عقب افتاده است. تیم ملی فوتبال ایران، بعد از انقلاب هرگز به سراغ کمپانی «نایکی»، همان برندی که الان یکی از پیراهنهایش دست ابراهیم رئیسی است، نرفته است. شاید همینجا، بزرگترین طعنه به مسئولان ایرانی زده شده است؛ درحالیکه کشور بزرگی مانند ایران از گرفتن میزبانی رقابتهای آسیایی یا حتی میزبانی متمرکز بازیهای مهم در ایام کرونا، ناتوان مانده، قطر، کشوری که در زمان پیشرفت ایران، انگشت به دهان مانده بود، قرار است برگزارکننده یکی از مهمترین اتفاقات ورزشی دنیا یعنی جام جهانی باشد.