تاریخچه PUMA (پوما) – منودلیار

کارخانه مادر شرکت پوما در سال ۱۹۲۴ توسط برادران رودلف و آدولف داسلر در هرتزوگن آوراخ آلمان ایجاد شد و به سرعت رشد کرد تا اینکه تبدیل به یک شرکت معتبر در سطح جهانی شد و توانست وارد بورس سهام شود. رودولف و آدولف داسلر در سال ۱۹۲۴ کارخانه کفش برادران داسلر را تاسیس کردند اما در طی جنگ جهانی دوم دچار اختلافاتی شدند که باعث شد روند کاری کفش داسلر دچار تزلزل شود و داراییهای کسب و کار قدیمی به طور مساوی بین برادران تقسیم شد. دلیل آن هم این است که با ایدئولوژی مسئولان ایرانی در تضاد است؛ از آنجا که این برند، آمریکایی است پوشیدنش با ارزشها جور درنمیآید؛ اما ایران در این زمینه رویکرد مناسبی با دیگر برندهای معتبر دنیا هم نداشته است. شیر کوهی بزرگترین گربهسان قاره آمریکا بعد از جگوار میباشد، هر چند دهها نام برگرفته از افسانههای مردمان بومی قاره امریکا برای این گربه سان وجود دارد اما اکثر دانشمندان آن را با نام پوما (puma) میشناسند.

از ترکیب یک کفش موجسواری از دهه ۸۰ و مدل Sprintspike از سال ۱۹۶۸، مدل موسترو (Mostro) تولید شد. این مدل یکی از مدل های کلاسیک این برند بوده که در سال 1968 میلادی در بازار عرضه گردید. دو قهرمان جوان بسکتبال یعنی Marvin Bagley III و Deandre Aytonبرای سری کفش های تخصصی Jay-Z با شرکت پوما قرارداد بسته اند که هر دو در NBA سال ۲۰۱۸ میلادی در مقام دوم قرار گرفتند. در سال ۱۹۵۹ شرکت رودلف داسلر به Puma تبدیل شد، زیرا همسر داسلر و دو پسرش، آرمین و گرد، صاحبان بخشی از این شرکت شدند. این موضوع بخشی از داستان نهفته پشت این پیراهن ورزشی است؛ چون بخش اصلی مربوط به قراردادی حرفهای است که قطریها با کمپانی نایکی بستهاند و از این قرارداد سود مالی میبرند.

PUMA و باشگاه فوتبال آرسنال یک همکاری طولانی مدت را که از ۱ ژوئیه ۲۰۱۴ آغاز می شود ، اعلام کردند. آخرین باری که ایران توانسته میزبان یک تورنمنت مهم باشد مربوط به بازیهای آسیایی 1974 است. نایکی در شرایطی این بیانیه را صادر کرد که بسیاری از بازیکنان ایران از کفشهای محصول این کمپانی استفاده میکردند. آنها بعد از جام جهانی اعلام کردند هیچ قراردادی با ایران ندارند و به دلیل تحریمهای اعمالشده حتی همان قرارداد تجاری قبلی را هم که میتوانستند از ایران پول دربیاورند، «هوا» کردند. حال با همین مقدمه کوچک میشود به سرنوشتی که یک تصمیم سیاسی برای ایران رقم زده برگشت و آثارش را حتی در پیراهن تیم ملی ایران دید. تیم ملی فوتبال ایران، بعد از انقلاب هرگز به سراغ کمپانی «نایکی»، همان برندی که الان یکی از پیراهنهایش دست ابراهیم رئیسی است، نرفته است. با استفاده از Mostro ، PUMA یکی از بزرگترین روندهای دهه های گذشته را آغاز کرد.

موفقیت های پوما با کسب مدال طلا دو ۱۰۰ متر، در المپیک رم سال ۱۹۶۰ توسط آرمین هری (Armin Hary) ادامه یافت. طرح آن به گونه ایست که کفش ها در دو رنگ انتخاب شده ساخته میشوند. در طول بیش از 70 سال ، PUMA به عنوان خالق طراحی سریع محصولات سریعترین ورزشکاران کره زمین ، تاریخ سازی کرده است: ما ورزشهایی مانند فوتبال ، دویدن و تمرین ، گلف ، بسکتبال و اتومبیلرانی را با عملکرد و الهام از ورزش افزایش می دهیم محصولات سبک زندگی دفتر مرکزی آن در هرزوگنوراچ ، آلمان ، بیش از 13000 کارمند PUMA ، ورزش و فرهنگ را در بیش از 120 کشور به جلو سوق می دهند. هنوز هم ، ما تاریخ را در حال ساخت دیدیم. پیراهن تیم ملی قطر را کمپانی آمریکایی «نایکی»، یکی از دو غول بزرگ تولیدکننده پوشاک ورزشی در دنیا، به صورت اختصاصی برای قطریها طراحی کرده است.