تاریخچه ی کمپانی پوما

ریحانا به عنوان سفیر جهانی شناخته می شود، ریحانا به عنوان ایده پرداز در طراحی محصولات پوما مشارکت دارد و ریحانا با پوما در بخش تولید محصولات کلاسیک و همچنین ایده برای تولید محصولات جدید همکاری می کند. همکاری ریحانا و برند پوما از سال 2014 آغاز شده است. با پیشرفت روز افزون پوما و خرید محصولاتش توسط کمپانی های ورزشی به جایگاه بالایی دست یافت و در چند سال بعد لوگوی اصلی تجاری خود را ترسیم کرد که تنها کمپانی المانی تولید کننده محصولت ورزشی در جام جهانی فوتبال شد. شیر کوهی بزرگترین گربهسان قاره آمریکا بعد از جگوار میباشد، هر چند دهها نام برگرفته از افسانههای مردمان بومی قاره امریکا برای این گربه سان وجود دارد اما اکثر دانشمندان آن را با نام پوما (puma) میشناسند. رودولف پس از مدتی نام شرکت خود را به پوما (نوعی یوزپلنگ بومی قاره آمریکا که به دلیل سرعت بالایش بسیار معروف است) تغییر داد و به این ترتیب کمپانی پوما تشکیل شد.

پوما (Puma)، در زمره یکی از بزرگترین گربهسانان قاره آمریکا قرار میگیرد. Tommie Smith ، ورزشکار PUMA نیز در ۲۰۰ متر طلا می گیرد و هیجان ایجاد می کند: او و هم تیمی اش جان کارلوس (برنز) مشت های خود را با دستکش سیاه بالا می برند ، به تبعیض آمریکایی های آفریقایی تبار و سایر اقلیت ها در ایالات متحده ، آپارتاید و نژادپرستی اعتراض می کنند. این بار هم برای دومین بار برای تبلیغ کفش ورزشی زنانه جدید بااین برند همکاری کرده است. این دو برادر هرگز آشتی نکردند و گرچه هر دو در یک گورستان دفن شدند اما تا حد ممکن از هم فاصله داشتند. هر دو شرکت به سرعت شهرت جهانی یافتند، هر دو نیز در دهه هفتاد با ورود شرکت آمریکائی نایک به بازار تحت فشار اقتصادی شدیدی قرار گرفتند، زیرا آمریکائیان از همان آغاز، تولید خود را در کشورهائی با دستمزد نازل آغاز کردند.

وجود این آرم بر روی کفش های این شرکت ، نشانگر استحکام، سرعت و قدرت و قیمت بالای این کفش هاست. ریحانا نام خانوادگی خود یعنی فنتی را بر روی محصولات مشترکش با پوما گذاشت و به این ترتیب برند FENTY PUMA خلق شد. عرضه این کفش با نام سوپر اتم (Super Atom) در سال ۱۹۵۲، آغاز موفقیت بزرگ پوما در دنیای فوتبال بود. این حقیقت موفقیت آمیز نوآوری دیسک در کفش های جدید پوما در سال 1992 تعهد گرانی بود که به مشکلات شرکت پوما افزود. در می ۱۹۸۹، آرمین داسلر، پسر رودلف، و جرد داسلر با فروش ۷۲ درصد از سهام خود در پوما به شرکت سوئیسی کوسا لیبرمن موافقت کردند. کسب افتخارات پی در پی ورزشکاران با کفش های ورزشی تولیدی برادران داسلر، شهرت و افتخار بزرگی برای این کارخانه به حساب می آمد. با تیم جامائیکا در 4 در 100 متر امدادی شرکت کرد و یک مدال طلا و قهرمانی جهان به افتخارات خود افزود.

در شرکت پوما نیز ۶ هزار نفر مشغول به کارند و با افزایش ۳۵ درصدی، فروش سال گذشته آن به ۲ میلیارد و چهار صد میلیون یورو رسید که سود خالص آن ۳۶۰ میلیون یورو بوده است. گولدن از سال 2013 تا کنون مدیر اجرایی شرکت پوماست. محمد دادکان که آن زمان رئیس فدراسیون فوتبال بود با عقد قراردادی با شرکت پوما مبلغ قابل توجهی را دریافت کرد. در سال ۲۰۱۰ و در مسابقات جام جهانی فوتبال در آفریقای جنوبی، برند پوما با حمایت از هفت فدراسیون فوتبال نام خود را بار دیگر در دنیای مسابقات ورزشی طنین انداز کرد.