تاریخچه ی کمپانی پوما

در جام جهانی ۱۹۹۸ در فرانسه کمپانی پوما حامی تیم ملی ایران شد و تجهیزات ورزشی این تیم را بر عهده گرفت. اما متخصصان معتقدند دلیل جدایی آنها بر سر اختلاف در شیوه طراحی و تولید آنها بود. در ۹ جولای، لاجوردی پوشان ایتالیا موفق شدند با نتیجه ۵ بر ۳ در ضربات پنالتی، قهرمان جام شوند. او همچنین رکورد جهانی 200 متر خودش در سال 2008 را شکست و قهرمان جهان شد. بولت، اولین دونده دارای رکورد ۱۰۰ و ۲۰۰ متر جهان در بازی های المپیک است. آدیداس هم طولی نکشید که در تیم رقیب دیرینهاش بازی کرد. البته در همان جام و کمی پیش از آن، کمپانی نایکی اعلام کرد که هیچ قراردادی با بازیکنان و مربیان ایرانی نخواهد داشت و اگر کسی میخواهد از این برند استفاده کند، باید هزینهاش را خودش بپردازد.

بهویژه اینکه برند ایرانی مورد اشاره، بیش از آنکه خلاقیتی در مسیر تولید داشته باشد، به کپیکردن از همان برندهای معروف رو آورده است. این کفشها بهویژه زمانی استایل شما را زیبا میسازند که با آنها لباس تابستانی ترند و جورابهایی را بپوشید که تا مچ پای شما را میپوشانند. این برند متعلق به کمپانی آلمانی پوما است که از سال ۱۹۴۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. دلیل آن هم این است که با ایدئولوژی مسئولان ایرانی در تضاد است؛ از آنجا که این برند، آمریکایی است پوشیدنش با ارزشها جور درنمیآید؛ اما ایران در این زمینه رویکرد مناسبی با دیگر برندهای معتبر دنیا هم نداشته است. گو اینکه میشود با استفاده از جمله «حمایت از تولید داخلی» تا حدودی شکست در این مورد را توجیه کرد؛ ولی واقعیت این است که به واسطه تحریمها، به فوتبال ایران حتی پیراهن هم نمیدهند! در دهه گذشته که این اتفاق سیر نزولی به خودش گرفته، تیم ملی از بستن قرارداد حرفهای با برندهای معتبر در دنیا هم محروم مانده است.

نتیجه آنکه برخلاف اظهارنظر عدهای تندرو که تحریمها را کاغذپاره و برجام را یک شکست بزرگ تلقی میکردند، حاصل این اتفاق سیاسی در جزئیترین مسائل هم حس شده است؛ حتی در موضوعی مثل ورزش که ادعای قشنگی مانند جدایی از سیاست دارد. از وی به عنوان یکی از بهترین طراحان کفش و همچنین یکی از کارآفرینان برجسته آلمانی نام برده می شود. نتیجه شده آنکه کشور کوچکی مانند قطر، یکی از دو غول تجاری دنیای فوتبال را جذب خودش کرده و با بستن قراردادی سفت و سخت، به همکاری با آنها به صورت حرفهای پرداخته است. حالا در شرایطی که کشور کوچکی مثل قطر که قاعدتا در یکی، دو دهه اخیر با حسرت به پیشرفت فوتبال ایران نگاه کرده، یکی از معتبرترین برندهای دنیا را میپوشد که حاصلش بهرهبردن از کیفیت بالا و در نتیجه کارایی بیشتر در زمین مسابقه است، ایران باید با برند ناشناخته در دنیای فوتبال پا به عرصه جام جهانی بگذارد.

پس دو غول معتبر دنیا در عرصه تهیه پوشاک، ایران را به دلیل اعمال تحریمها در فهرست محرومیت قرار دادند. در همین سال این کمپانی وارد عرصه تولید لوازم ورزشی گلف شد و با تولید محصولاتی متنوع و با کیفیت در این عرصه توانست به یکی از برترین برندهای محصولات گلف بدل شود. در سال ۱۹۵۲ پوما این کفش ورزشی را با قابلیت های پیشرفته تر و با نان “سوپر اتم” وارد بازار کرد. کفش مدل Match دارای زیره انعطاف پذیری بوده که فشارهای وارد شده به پا را کاهش می دهد. کاهش شدید وزن این لباس ها به دلیل بهره گیری از یک الگوی خاص است که طرح معمولی چهار تا هشت جزئی این پیراهن ها را به دو جزء اصلی کاهش می دهد؛ از این رو تعداد درزها و کوک ها در این پیراهن های ورزشی پایین می یابد.