تاریخچه پوما – PUMA – فوتبال کالا

موفقیت تجاری پوما موجب شد تا مدل های ارتقایافته ای از آن از دهه ۱۹۹۰ تاکنون با نام های آاس ۳۳۲ سوپر پوما و آ۵۳۲ کوگار هم در شرکت یوروکوپتر تولید شوند. لوگوی شرکت هم با توجه به اسم کارخانه طراحی شد که نشان دهنده یک یوزپلنگ وحشی است (پوما در زبانهای اروپایی به معنی یوزپلنگ آمریکایی است. لوگوی گربه در حال پرش که امروزه یکی از معروفترین علائم تجاری در جهان است، توسط طراح نورنبرگی، لوتس بکس (Lutz Backes) طراحی شد. پوما دیسک (DISC) در سال ۱۹۹۱ به عنوان یکی از مدل های سری ترینومیک عرضه شد. کارخانه مادر شرکت پوما در سال ۱۹۲۴ توسط برادران رودلف و آدولف داسلر در هرتزوگن آوراخ آلمان ایجاد شد و به سرعت رشد کرد تا اینکه تبدیل به یک شرکت معتبر در سطح جهانی شد و توانست وارد بورس سهام شود. دو برادر نام شرکت خود را «کارخانه کفشسازی برادران داسلر» گذاشتند و کار خود را در رختشوی خانه مادر شروع کردند؛ اما در آن زمان تامینکنندگان برق قابل اطمینان نبودند و این دو برادر گاهی مجبور میشدند با استفاده از پدال دوچرخه برق تجهیزاتشان را تولید کنند.

نام این کارخانه مادر «کارخانه کفشسازی برادران داسلر» بود. تاریخچه شکل گیری پوما، یکی از شرکت های بین المللی برجسته در حوزه تولید کفش، پوشاک و لوازم جانبی ورزشی، به سال 1924 میلادی و زمانی باز می گردد که «رودولف داسلر» بنیان گذار اصلی آن، تصمیم گرفت «کارخانه کفش سازی برادران داسلر را با مشارکت برادرش، آدولف، در شهر «هرتسوگن آوراخ» آلمان تاسیس کند. پوما در همین سال، شکستن رکورد دومیدانی ۱۰۰ متر جهان در یوکوهاما ژاپن، توسط هاینز فوترر (Heinz Fütterer) را جشن گرفت. پس از پیشنهاد دادن این اسم، اطرافیان رودلف به او گفتند که این اسم تلفظ خشن و ناخوشایندی دارد؛ بنابراین رودلف تصمیم گرفت بعضی از حروف اسم را تغییر دهد. پوما در سال ۱۹۴۸ اسپانسر اولین مسابقه فوتبال پس از جنگ جهانی دوم شد و پس از آن همچنان به این فعالیت ادامه داد و به شهرت زیادی دست پیدا کرد.

در سال 2011، پوما تحت عنوان پوما SE معاملات خود را انجام می داد. در این سال تیم ملی آلمان با کفش های آدیداس که دارای استوک پیچی بود و برای نخستین بار در تاریخ فوتبال از آن استفاده می شد، به عنوان قهرمانی جهان دست یافت. این بال گرد در شرکت هوانوردی سود طراحی و تولید شده و پس از ادغام شرکت سود و نورد و ایجاد شرکت آئرواسپیشیال تولید آن در این شرکت ادامه یافت. ذکاوت، استعداد و پشتکار این دو برادر به گونه ای بود که کارگاه کفاشی کوچک آنها بزودی به کارخانه ای تبدیل شد و تولید کفش های ورزشی برادران داسلر در سال ۱۹۳۰ به ده هزار و پانصد جفت کفش دو و میدانی و ۱۸ هزار و پانصد جفت کفش فوتبال رسید.

آنها همچنین با حمل پرچم فلسطین و اهتزاز آن مقابل دانشگاههای مختلف، جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کرده و خواستار توقف حمایت دولت لندن از صهیونیستها شدند. در المپیک تابستانی سال ۱۹۳۶ آدی داسلر با یک چمدان پر از کفشهای ورزشی میخ دار از باواریا به دهکده المپیک رفت و توانست جس اونر، قهرمان دو آمریکا را به استفاده از آنها قانع کند و به این شکل اولین اسپانسری از سوی شرکت را انجام داد. از همین جدایی بود که آدولف نیز شرکت پوشاک ورزشی خود را با ترکیب نام اختصاری خود، آدی (Adi) و سه حرف اول نام خانوادگی خود، داس (Das) شکل داد و به این شکل نام شرکت خود را آدیداس گذاشت.