از برند پوما (puma) چه میدانید و سرگذشت آن چه بود؟

پله با بوت های پوما همه نگاه های دنیای ورزش را به سمت خود خیره کرد. پوما همچنین موفق شد حق اسپانسری جام جهانی ۲۰۰۶ و تیم ملی فوتبال ایتالیا را نیز از آن خود کند. همچنین در این مسابقات از اولین کیت فوتبال قارهای جهان، با نام کیت وحدت آفریقا (Africa Unity Kit) رونمایی کرد. این پنج اولویت عبارتاند از استقرار مجدد پوما در جایگاه سریعترین برند ورزشی جهان، بهبود تولید محصولات، بهینهسازی کیفیت توزیع، سرعت بخشیدن به سازمان و زیرساختهای آن و تجدید زیرساختهای فناوری اطلاعات. سرعت بخشیدن به ساختار این کمپانی و افزایش زیرساختهای آن یکی دیگر از اولویتهای استراتژیک برند پوما محسوب میشود که از طریق گسترش تعداد نمایندگیهای این برند در سایر کشورهای جهان پیگیری میشود. خانواده داسلر همواره سعی کرد تا این کمپانی خانوادگی را حفظ نماید ولی در سال ۱۹۹۵ سهام کمپانی آدیداس به صورت عمومی واگذار گردید.

آدولف شرکت آدیداس و رودلف کارخانه کفش پوما رودلف داسلر (PUMA Schuhfabrik Rudolf Dassler) را تأسیس کرد. در این گزارش تلاش میکنیم موفقیت این شرکت را در راه تبدیل شدن به برندی جهانی بررسی کنیم. 1924: رادلف و آدی داسلر، اولین شرکت کفش را راه اندازی کردند. پوما یک برند آلمانی بسیار با کیفیت است که از سال 1948 فعالیت خود را آغاز کرده و به تولید کفش و لباس ورزشی پرداخته است. شرکت فرانسوی PPR، مالک برند گوچی، در آوریل ۲۰۰۷ اعلام کرد که ۲۷ درصد از سهام پوما را خریده است. نمایندگی پوما این موفقیت را جشن گرفت و هنوز شادی هایش تمام نشده بود که هاینز فوتِرِر با کفش های دوی پوما توانست رکورد جهانی یوکاهامای ژاپن در رشته دومیدانی را بشکند و تا خط پایان بدود. ورزشکاران مورد حمایت پوما همچنان قهرمانی می آفریدند و پوما هم نوآوری هایش را به آنان عرضه میکرد.

شرکت پوما به ویژه برای تولیدات خود در زمینۀ کفش فوتبال و حمایت مالی از برخی ستارگان فوتبال بین المللی مانند دیگو مارادونا، لوتار ماتئوس، شناخته شده است. حیوانی از خانواده گربهسانان که میتواند گربه، شیر یا پلنگ باشد، با جهشی زیبا و خاص در لوگوی این برند مشخص شده است که مفاهیمی از شجاعت و قدرت را به ذهن بینندگان این لوگو متبادر میکند. در همین سال، پوما قهرمان بوندسلیگا، تیم بوروسیا دورتموند (Borussia Dortmund) را نیز به سابقه فوتبالیاش اضافه کرد. دو رنگ سیاه و سفیدی که در لوگوی پوما به کار رفته نیز مفاهیم قدرت و برتری را انتقال میدهند. فروشگاه ایران اسپورتر به عنوان نمایندگی پوما در منیریه تهران مفتخر است که انواع لباس های ورزشی برند پوما اورجینال را در اختیار علاقه مندان به این برند قدیمی و معتبر قرار دهد. چندسالی است که کمپانی پوما اقدام به تولید ساعتهای ورزشی و اسپرت کرده است و در این زمینه بسیارموفق بوده.

برند پوما علاوه بر ساعت مچی و لوازم جانبی ورزشی در زمینههای گستردهای مانند پوشاک و اکسسوریهای مردانه، زنانه و بچگانه فعالیت دارد، که میتوان گفت در تمامی زیمنههای فعالیت خود از بهترین کیفیت و بالاترین استاندارد استفاده کرده است. توجه به حفظ و استقرار جایگاه پوما در میان برندهای ورزشی، بهبود کیفیت محصولات و کانالهای توزیع، افزایش زیرساختها و همگام بودن با فناوریهای جدید، در کنار قرارگیری در یک فضای رقابتی میان سایر برندهای ورزشی، پوما را به یکی از برندهای مهم و تاثیرگذار محصولات ورزشی جهان تبدیل کرده است. لوگوی برند پوما که در سال ۱۹۴۸ طراحی شد، با تغییرات اندکی تاکنون به همان شکل اولیه خود باقی مانده است. آدولف و رودلف در سال ۱۹۴۸ تصمیم گرفتند تا به شراکت خود پایان دهند بنابراین دارایی کفش کارخانه برادران داسلر را بین خود تقسیم کردند. بازیکنان ما PUMA اعتماد به نفس مشترک ما را نشان می دهند ، چه در سبک بازی آنها باشد و چه با پوشیدن دنده های ابتکاری – و بحث برانگیز – PUMA.